2018-19 Information

The Athletic Registration process for the 2018-2019 school year requires you to register online AND submit documents in person to the Bookkeeper and Athletic Secretary.  Online registration for FALL SPORTS will be available starting August 1st.  From August 9th-17th, during the hours of 8:00am-2pm, the Bookkeeper and Athletic Secretary will accept the required documents to complete the Athletic Registration process.  All forms must be turned in by Tuesday, August 14th for football, which starts on August 15th and Friday, August 17th for all other sports that start on August 20th.  Forms will NOT be accepted on Monday, August 20th.

Sports Night:

Fall sports night will be on 8/27/18 in the main gym at Issaquah High School starting at 6:30, individual coaches meetings to follow. This meeting is mandatory for all fall athletes and highly recommended for parents. Boosters will be selling logo wear

 

First Day Info

Sport

Start Date

Coach

Time and location

Football

8/15/2018

Buddy Bland

Eagle Pride Camp/Check in at 10:00AM

Volleyball

8/20/2018

Amanda Sewell

1st session 3:30-5:30 main gym
2nd session 6:30-8:00 main gym
Athletes should arrive 30 min early

Cross Country

8/20/2018

Gwen Robertson

Meet in the Aux gym at 9AM and bring cloths and shoes to run in.

Girls Swim

8/20/2018

Laura Halter

Practice will be at Edgebrook from 8AM to 12PM. Bring suit, towel, goggles,running clothes, shoes, water, snack, and dry land cloths

Girls Soccer

8/20/2018

Kyle Tatro

Tryouts will be from 9AM-11AM for 9th/10th and non-varsity.
Tryouts will be from 1PM-3PM for 11th/12th and returning varsity.

Boys Golf

8/20/2018

Tom Bakamus

All new golfers meet at driving range at 11AM at Snoqualmie Falls Golf Course. 12PM- 1st tee time-18 holes for everyone.

Tuesday Aug. 21st 18 holes at Maplewood (1st tee time 11:00) cost $18.00

Wednesday @ Snoqualmie Falls, time TBD

Boys Tennis

8/20/2018

Patrick Nam

Tennis Courts. 3:00-5:30

Fall Sports

Cross Country (Men's/Women's)

Gwen Robertson

Football

Buddy Bland

Golf (Men's)

Tom Bakamus

Soccer (Women's)

Kyle Tatro

Swimming and Diving (Women's)

Swim: Laura Halter
Dive: Heather Wilder

Tennis (Men's)

Patrick Nam

Volleyball

Amanda Sewell